Skip to content

485-487 E 22nd StPaterson, NJ 07514

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 11, 2021

Property Information

Block3315
Lot27

Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,900
84%
Improvement Value:$11,600
16%
Total Assessment$72,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,694+3.9%
2024$3,555+9.5%
2023$3,245+7.2%
2022$3,027+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4063, Page 44Recorded6/18/2021

Property Sale

Sale
$14,500
DeedBook D2907, Page 102

Property Sale

Sale
$14,500

From:

To:

DeedBook 2907, Page 102Recorded9/28/2016