Skip to content

524 BroadwayPaterson, NJ 07514

Commercial

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Mar 27, 2015

Property Information

Block3803
Lot4

Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,200
82%
Improvement Value:$13,000
18%
Total Assessment$72,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,679+3.9%
2024$3,540+9.5%
2023$3,232+7.2%
2022$3,014+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000

To:

DeedBook 2611, Page 185

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

DeedBook 2441, Page 253Recorded3/11/2014

Property Sale

SaleMulti
$269,000
DeedBook D841, Page 264