Skip to content

561-565 E 28th StPaterson, NJ 07504

Commercial

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
May 8, 2025

Property Information

Block8501
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningHOS2
Sq Footage5,272
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,300
17%
Improvement Value:$327,000
83%
Total Assessment$395,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,141+3.9%
2024$19,382+9.5%
2023$17,694+7.2%
2022$16,504+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft5,272DeedBook 4911, Page 189

Property Sale

Sale
$220,000

To:

DeedBook R149, Page 31

Property Sale

Sale
$124,000

To: