Skip to content

260-262 12th Ave(Unit C003)Paterson, NJ 07514

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block3421
Lot8
QualifierC003
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 BR 861 SQFT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage861
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,100
10%
Improvement Value:$95,500
90%
Total Assessment$106,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,431+3.9%
2024$5,227+9.5%
2023$4,771+7.2%
2022$4,451+3.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook D3285, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 2018