Skip to content

264 12th AvePaterson, NJ 07514

Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block3421
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage2,465
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,100
24%
Improvement Value:$140,700
76%
Total Assessment$184,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,416+3.9%
2024$9,061+9.5%
2023$8,272+7.2%
2022$7,715+5.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 3606, Page 103Recorded6/27/2019

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

DeedBook D3465, Page 21Recorded12/5/2018

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook D910, Page 235