Skip to content

359-367 Hamilton AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Date
May 15, 2021

Property Information

Block3507
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionNEW 40 APT BLDG
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
75%
Improvement Value:$50,000
25%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,190+3.9%
2024$9,806+9.5%
2023$8,952+7.2%
2022$8,350+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook D3397, Page 94Recorded9/7/2018

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 3397, Page 79Recorded9/7/2018

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook D900, Page 83