Skip to content

176-178 Godwin AvePaterson, NJ 07501

Built 2005

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block3507
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,668
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,800
11%
Improvement Value:$217,900
89%
Total Assessment$245,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,518+3.9%
2024$12,047+9.5%
2023$10,998+7.2%
2022$10,258+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,668DeedBook 4307, Page 272

Property Sale

Sale
$65,100
DeedBook D1878, Page 58

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook D1445, Page 77

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook D986, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 2005