Skip to content

170 Godwin AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2021

Property Information

Block3507
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,606
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,800
17%
Improvement Value:$100,900
83%
Total Assessment$121,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,201+3.9%
2024$5,967+9.5%
2023$5,447+7.2%
2022$5,081+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook D2180, Page 46

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook B108, Page 283