Skip to content

337 Hamilton AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Aug 22, 2025

Property Information

Block3507
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,330
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,500
15%
Improvement Value:$100,300
85%
Total Assessment$117,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,002+3.9%
2024$5,776+9.5%
2023$5,273+7.2%
2022$4,918+3.2%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft2,330DeedBook 4959, Page 105

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 3055, Page 291Recorded5/19/2017

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook D1629, Page 189

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook D426, Page 267

Property Sale

Sale
$50,100

To: