Skip to content

186-190 Godwin AvePaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$24,000
Last Sale Date
Jan 28, 1999

Property Information

Block3507
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage2,321
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,100
43%
Improvement Value:$79,000
57%
Total Assessment$138,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,036+3.9%
2024$6,771+9.5%
2023$6,181+7.2%
2022$5,766+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$24,000

To:

Sq Ft2,321DeedBook 153, Page 117