Skip to content

58-60 12th AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block3604
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,744
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,300
13%
Improvement Value:$202,200
87%
Total Assessment$232,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,846+3.9%
2024$11,399+9.5%
2023$10,407+7.2%
2022$9,707+3.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$424,000
Sq Ft3,744DeedBook 3715, Page 247Recorded12/18/2019

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook D2210, Page 87

Property Sale

Sale
$71,500
DeedBook D2028, Page 224

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook D1538, Page 138

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook D1105, Page 40