Skip to content

75 Godwin AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Jun 6, 2025

Property Information

Block3604
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,084
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,300
8%
Improvement Value:$273,300
92%
Total Assessment$295,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,061+193.7%
2024$5,129+9.5%
2023$4,682+7.2%
2022$4,367+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$690,000

To:

Sq Ft2,084DeedBook 4915, Page 216

Property Sale

Sale
$25,241

From:

To:

DeedBook 3156, Page 141Recorded10/3/2017

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook D1733, Page 49

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook D1733, Page 49

Property Sale

Sale
$163,000

To:

DeedBook D755, Page 225

Property Sale

Sale
$115,000

To: