Skip to content

55 Godwin AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$1,500
Last Sale Date
Jul 17, 1979

Property Information

Block3604
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,278
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
13%
Improvement Value:$146,500
87%
Total Assessment$168,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,580+3.9%
2024$8,257+9.5%
2023$7,538+7.2%
2022$7,031+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500

To:

Sq Ft2,278DeedBook 104, Page 54