Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
214-222 Vreeland AvePaterson, NJ 07504
Last Sale Date
Nov 30, 2009
Property Information
Block7901
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage20,440
Acreage0.2
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$400,000
64%
Improvement Value:$225,000
36%
Total Assessment$625,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $31,844 | -10.4% |
| 2024 | $35,547 | +0.8% |
| 2023 | $35,249 | +7.2% |
| 2022 | $32,878 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.