Skip to content

25 Godwin AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
May 4, 2023

Property Information

Block3605
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,232
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,000
9%
Improvement Value:$212,500
91%
Total Assessment$234,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,948+3.9%
2024$11,498+9.5%
2023$10,496+7.2%
2022$9,790+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft2,232DeedBook 4528, Page 23

Property Sale

SaleMulti
$125,000

From:

To:

DeedBook 2372, Page 257Recorded9/23/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook D1463, Page 208

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook D1434, Page 18

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook D1037, Page 183