Skip to content

19 Godwin AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2024

Property Information

Block3605
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,210
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,000
9%
Improvement Value:$225,300
91%
Total Assessment$247,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,600+3.9%
2024$12,125+9.5%
2023$11,069+7.2%
2022$10,325+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 4460, Page 213Recorded1/6/2023

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4460, Page 205Recorded1/6/2023

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook X102, Page 289