Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
109 Straight St(Unit C006)Paterson, NJ 07501
Last Sale Date
Aug 3, 2018
Property Information
Block3605
Lot31
QualifierC006
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description596 SF 2 BDRMS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage596
Acreage6
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$8,700
14%
Improvement Value:$53,100
86%
Total Assessment$61,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $3,149 | +3.9% |
| 2024 | $3,030 | +9.5% |
| 2023 | $2,766 | +7.2% |
| 2022 | $2,580 | +0.0% |
Property History
No events match the selected filters.