Skip to content

43-47 Tyler StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 12, 2019

Property Information

Block3703
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S BRK
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage7,000
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,900
26%
Improvement Value:$136,200
74%
Total Assessment$184,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,380+3.9%
2024$9,026+9.5%
2023$8,240+7.2%
2022$7,686+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft7,000DeedBook 3525, Page 39

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook D723, Page 1