Skip to content

447 Straight StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 28, 2003

Property Information

Block6008
Lot1

Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage7,326
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,300
14%
Improvement Value:$317,600
86%
Total Assessment$368,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,795+3.9%
2024$18,087+9.5%
2023$16,512+7.2%
2022$15,402+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft7,326DeedBook 663, Page 293