Skip to content

494 BroadwayPaterson, NJ 07514

Commercial

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 28, 2002

Property Information

Block3802
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage7,074
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
12%
Improvement Value:$367,200
88%
Total Assessment$417,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,256+3.9%
2024$20,455+9.5%
2023$18,674+7.2%
2022$17,418+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft7,074DeedBook 484, Page 199