Skip to content

414 Main StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Apr 23, 2004

Property Information

Block5901
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage6,700
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,500
36%
Improvement Value:$182,100
64%
Total Assessment$283,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,449+3.9%
2024$13,905+9.5%
2023$12,694+7.2%
2022$11,840+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000

To:

Sq Ft6,700DeedBook 770, Page 168