Skip to content

665 E 22nd StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jan 22, 2013

Property Information

Block3803
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,639
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,500
22%
Improvement Value:$172,100
78%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,291+3.9%
2024$10,865+9.5%
2023$9,919+7.2%
2022$9,252+14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft2,639DeedBook 2298, Page 294

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook D1046, Page 252