Skip to content

659 E 22nd StPaterson, NJ 07504

Last Sale Date
Feb 26, 2014

Property Information

Block3803
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,011
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
23%
Improvement Value:$132,600
77%
Total Assessment$172,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,774+3.9%
2024$8,443+13.2%
2023$7,458+7.5%
2022$6,939-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$83,000

To:

Sq Ft2,011DeedBook 2443, Page 73

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook D1958, Page 91

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook D1316, Page 98