Skip to content

631-633 E 26th StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 27, 1991

Property Information

Block3807
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5 F2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,182
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
17%
Improvement Value:$310,100
83%
Total Assessment$372,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,959+3.9%
2024$18,244+9.5%
2023$16,655+7.2%
2022$15,535+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft4,182DeedBook 129, Page 169