Skip to content

602-604 E 27th StPaterson, NJ 07504

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Feb 20, 2002

Property Information

Block3807
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,368
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
18%
Improvement Value:$291,200
82%
Total Assessment$353,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,996-9.0%
2024$19,769+9.5%
2023$18,047+7.2%
2022$16,834+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft4,368DeedBook 404, Page 246