Skip to content

2-8 Chadwick StPaterson, NJ 07503

Apartment

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Oct 2, 2014

Property Information

Block5504
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B 2G
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage7,458
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,500
29%
Improvement Value:$507,000
71%
Total Assessment$716,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,506+3.9%
2024$35,130+9.5%
2023$32,071+7.2%
2022$29,914+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft7,458DeedBook 2537, Page 28

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook D1540, Page 44