Skip to content

733 E 24th StPaterson, NJ 07504

Apartment

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Oct 3, 2010

Property Information

Block3821
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage3,500
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
18%
Improvement Value:$254,200
82%
Total Assessment$310,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,795+3.9%
2024$15,199+1.9%
2023$14,910+7.2%
2022$13,907+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$165,000

To:

Sq Ft3,500DeedBook 2004, Page 244