Skip to content

829 E 23rd StPaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 12, 2004

Property Information

Block3916
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,044
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,600
18%
Improvement Value:$242,200
82%
Total Assessment$293,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,969+3.9%
2024$14,405+9.5%
2023$13,150+7.2%
2022$12,266+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft3,044DeedBook 793, Page 59