Skip to content

601 Market StPaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 2020

Property Information

Block4003
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,728
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,200
19%
Improvement Value:$196,800
81%
Total Assessment$244,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,432+3.9%
2024$11,963+9.5%
2023$10,921+7.2%
2022$10,187+3.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,347,225
DeedBook D1865, Page 178

Property Sale

Sale
$3,347,225
DeedBook E146, Page 35