Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
465 20th AvePaterson, NJ 07513
Last Sale Date
Nov 30, 2011
Property Information
Block4010
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class45
Description2 F2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,731
Acreage0.09
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$41,600
14%
Improvement Value:$251,800
86%
Total Assessment$293,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $14,949 | +3.9% |
| 2024 | $14,385 | +9.5% |
| 2023 | $13,133 | +7.2% |
| 2022 | $12,249 | +3.3% |
Property History
No events match the selected filters.