Skip to content

828-844 E 28th StPaterson, NJ 07513

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block4010
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B O2B
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage26,100
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
27%
Improvement Value:$1,113,200
73%
Total Assessment$1,518,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$77,352+3.9%
2024$74,437+9.5%
2023$67,955+7.2%
2022$63,385+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,400,000
DeedBook D2636, Page 253