Skip to content

475 20th AvePaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$87,000
Last Sale Date
Dec 1, 1997

Property Information

Block4010
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.7 F1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,089
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,700
31%
Improvement Value:$85,600
69%
Total Assessment$123,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,282+3.9%
2024$6,045+9.5%
2023$5,519+7.2%
2022$5,148+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$87,000

To:

Sq Ft1,089DeedBook 153, Page 153