Skip to content

765 E 18th StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2019

Property Information

Block4104
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage2,496
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,900
24%
Improvement Value:$158,100
76%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,598+3.9%
2024$10,198+9.5%
2023$9,310+7.2%
2022$8,684+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook D1698, Page 122