Skip to content

750 E 18th StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2025

Property Information

Block4103
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.5 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,609
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,600
8%
Improvement Value:$214,000
92%
Total Assessment$232,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,851+3.9%
2024$11,404+9.5%
2023$10,411+7.2%
2022$9,711+3.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft2,609DeedBook 4332, Page 190

Property Sale

Sale
$190,000

To:

DeedBook D534, Page 16

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Property Sale

Sale
$69,900

To: