Skip to content

426 Ellison StPaterson, NJ 07501

Vacant Land

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Sep 23, 2016

Property Information

Block4208
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$49,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,532+3.9%
2024$2,437+9.5%
2023$2,225+7.2%
2022$2,075+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

DeedBook 2920, Page 103Recorded10/17/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2767, Page 216Recorded2/2/2016

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook D1687, Page 278