Skip to content

436 Ellison StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2021

Property Information

Block4208
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.7 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,992
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,000
10%
Improvement Value:$260,900
90%
Total Assessment$289,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,770+3.9%
2024$14,214+9.5%
2023$12,976+7.2%
2022$12,103+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$116,230
DeedBook D2002, Page 103

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook D1346, Page 271