Skip to content

498-508 Ellison PlPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Jul 8, 2013

Property Information

Block4209
Lot2

Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage5,104
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,000
28%
Improvement Value:$622,200
72%
Total Assessment$868,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,235+3.9%
2024$42,568+9.5%
2023$38,861+7.2%
2022$36,247+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$2,200,000

To:

Sq Ft5,104DeedBook 2346, Page 212

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook D1345, Page 107