Skip to content

712 Madison AvePaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Aug 27, 2024

Property Information

Block4209
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 BF
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage3,995
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,900
13%
Improvement Value:$455,800
87%
Total Assessment$525,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,784+3.9%
2024$25,775+9.5%
2023$23,530+7.2%
2022$21,948+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

To:

Sq Ft3,995DeedBook 4775, Page 197

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook D2738, Page 71

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 2738, Page 71Recorded12/9/2015

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook D873, Page 32