Skip to content

673-683 E 18th StPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Jul 8, 2013

Property Information

Block4209
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage7,161
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,500
74%
Improvement Value:$79,200
26%
Total Assessment$304,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,524+3.9%
2024$14,939+9.5%
2023$13,638+7.2%
2022$12,721+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$2,200,000

To:

Sq Ft7,161DeedBook 2346, Page 212

Property Sale

SaleMulti
$1,800,000
DeedBook D1374, Page 221