Skip to content

196 16th AvePaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Apr 25, 2024

Property Information

Block4213
Lot3

Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,000
78%
Improvement Value:$10,800
22%
Total Assessment$49,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,537+3.9%
2024$2,442+9.5%
2023$2,229+7.2%
2022$2,079+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

To:

DeedBook 4724, Page 119

Property Sale

Sale
$282,430
DeedBook D3400, Page 157

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook D930, Page 261