Skip to content

206 16th AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Dec 23, 2022

Property Information

Block4213
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,978
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,100
12%
Improvement Value:$159,100
88%
Total Assessment$180,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,181+3.9%
2024$8,835+9.5%
2023$8,066+7.2%
2022$7,523+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,978DeedBook 4471, Page 32

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook B144, Page 76