Skip to content

98 Belmont AvePaterson, NJ 07522

Last Sale Date
Mar 21, 2050

Property Information

Block423
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,986
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,100
14%
Improvement Value:$171,900
86%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,190-7.6%
2024$11,032+9.5%
2023$10,071-13.9%
2022$11,698+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft1,986DeedBook 2078, Page 15

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook D974, Page 274