Skip to content

236-240 BroadwayPaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$67,000
Last Sale Date
Jan 18, 1985

Property Information

Block4303
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage14,876
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,800
24%
Improvement Value:$490,400
76%
Total Assessment$647,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,184+3.9%
2024$42,519+9.5%
2023$38,816+7.2%
2022$36,206+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$67,000

To:

Sq Ft14,876DeedBook 118, Page 599