Skip to content

243 Van Houten StPaterson, NJ 07501

Vacant Land

Last Sale Price
$2,700,000
Last Sale Date
Feb 19, 2018

Property Information

Block4303
Lot13

Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$132,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,725+3.9%
2024$6,472+9.5%
2023$5,908+7.2%
2022$5,511+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,700,000

To:

DeedBook 2595, Page 277

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook D2209, Page 286

Property Sale

SaleMulti
$475,000
DeedBook D2110, Page 272

Property Sale

SaleMulti
$475,000
DeedBook D1105, Page 140