Skip to content

339 Ellison StPaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 5, 2017

Property Information

Block4306
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,134
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
14%
Improvement Value:$136,600
86%
Total Assessment$158,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,076+3.9%
2024$7,771+9.5%
2023$7,094+7.2%
2022$6,617+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 3169, Page 70Recorded10/20/2017

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook M167, Page 290