Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
317 Market StPaterson, NJ 07501
Last Sale Date
Jul 30, 1997
Property Information
Block4321
Lot31
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage4,532
Acreage0.05
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$30,000
95%
Improvement Value:$1,500
5%
Total Assessment$31,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $1,605 | +3.9% |
| 2024 | $1,544 | +9.5% |
| 2023 | $1,410 | +7.2% |
| 2022 | $1,315 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.