Skip to content

309 Market StPaterson, NJ 07501

Last Sale Date
Aug 1, 2018

Property Information

Block4321
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB O1F
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage1,475
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
34%
Improvement Value:$79,800
66%
Total Assessment$120,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,155+3.9%
2024$5,923+9.5%
2023$5,407+7.2%
2022$5,043+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 3383, Page 133Recorded8/21/2018