Skip to content

54 16th AvePaterson, NJ 07501

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2020

Property Information

Block4318
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB 63APTS/3RE
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage1,450
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,300
24%
Improvement Value:$162,000
76%
Total Assessment$213,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,868+3.9%
2024$10,458+9.5%
2023$9,547+7.2%
2022$8,905+8.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,975,000
DeedBook D985, Page 8