Skip to content

206 Main StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 20, 1986

Property Information

Block4501
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage5,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,800
18%
Improvement Value:$576,200
82%
Total Assessment$701,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,716+3.9%
2024$34,370+9.5%
2023$31,377+7.2%
2022$29,267+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$330,000

To:

Sq Ft5,000DeedBook 118, Page 136