Skip to content

111-113 Market StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Mar 8, 2004

Property Information

Block4501
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage5,452
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,200
12%
Improvement Value:$478,600
88%
Total Assessment$544,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,834+3.9%
2024$30,634+9.5%
2023$27,966+7.2%
2022$26,085+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$595,000

To:

Sq Ft5,452DeedBook 749, Page 33